Jeśli marzy Ci się palenisko ogrodowe, które mógłbyś zbudować samemu, od podstaw to trafiłeś w idealne miejsce.

Powiem ci, w jaki sposób możesz całkowicie samemu od zera zbudować swoje własne wymarzone palenisko ogrodowe.

To jak dokładnie będzie wyglądać i jakie cechy estetyczne mu nadasz to już kwestia wyłącznie twojej weny twórczej 😉

Ja w tym poradniku powiem ci, w jaki sposób możesz zbudować dobrze działającą i solidną bazę, z którą później będziesz mógł, zrobić co tylko zechcesz.

No to do dzieła, zaczynamy!

Z czego zrobić palenisko ogrodowe?

UWAGA! Jeśli decydujesz się na palenisko ogrodowe, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wybudowanie go wymaga pewnego doświadczenia budowlanego oraz kosztów materiałów, które mogą wynieść dość wysokie sumy nawet rzędu kilku tysięcy złotych w zależności od tego na jaki materiał się zdecydujesz

Palenisko ogrodowe możesz wykonać na kilka sposobów w zależności, od tego, jaki tryb pracy będzie Ci bardziej odpowiadał.

Palenisko ogrodowe z fundamentem z cegieł

Jest to trochę bardziej wymagająca opcja z dostępnych i na dobrą sprawę pożerająca większe zasoby finansowe. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce jak wiemy, bywa bardzo różnie.

Do wykonania takiego paleniska będziesz potrzebował cegieł, zaprawy betonowej, piasku i kilku podstawowych narzędzi takich jak m.in. łopata czy piła do cegieł.

Dokładne proporcje są zależne od wielkości twojego projektu.

Palenisko ogrodowe z fundamentem z wylewki betonowej

Jest ono dużo prostsze do wykonania niż w przypadku paleniska z cegieł, ale wymaga fachowej ręki, która poprowadzi prace.

Niezbędna tutaj będzie zaprawa betonowa, woda i większe kamienie ozdobne (ważące mniej więcej 1 kg).

Natomiast jeśli chodzi o narzędzia, to będzie potrzebna przede wszystkim betoniarka (ewentualnie mieszadło elektryczne) i paca murarska.

Jeśli chodzi o proporcje, to tak jak w przypadku wersji z cegieł są one również zależne od skali twojego projektu.

Wykonanie paleniska ogrodowego krok po kroku (DIY)

1. Wybierz miejsce, gdzie chcesz zbudować palenisko. Upewnij się, że jest to miejsce z dala od budynków i drzew, aby uniknąć ryzyka potencjalnego pożaru.

Powierzchnia natomiast musi być odpowiednio wyrównana, przegładzona i dostosowana do prowadzenia dalszych prac.

2. Wybierz odpowiednie materiały. Do budowy paleniska możesz użyć wcześniej wspomnianych cegieł, kamieni czy zaprawy betonowej.

Jest również opcja kupienia gotowych zestawów do budowy palenisk ogrodowych, które zawierają wszystkie potrzebne materiały.

3. Przygotuj teren. Oczyść miejsce, gdzie chcesz zbudować palenisko z trawy, kamieni i innych przeszkód. Upewnij się, że ziemia jest równa i sucha, tak jak było wskazane to w punkcie pierwszym.

4. Rozpocznij budowę od wyznaczenia obszaru. Oznacz kontury paleniska, używając sznurka i kołków. Następnie zacznij kopać dół (około 0,5 m głębokości).

Dno musi być równe, więc najlepiej będzie sprawdzić je przy pomocy poziomicy. Nie musi być idealnie, ale nie powinno być żadnego skosu.

5. Wyłóż dół przy pomocy cegieł lub kamieni. Rób to poziomami! Kiedy dno dołu jest już wyłożone pierwszą warstwą, możesz zacząć przygotowywać zaprawę.

Jeśli cegły nie układają się równo, przytnij je za pomocą specjalnej piły do cegieł. Zajmie to trochę pracy, ale efekt końcowy będzie zdecydowanie dokładniejszy.

6. Przygotuj zaprawę. Nie rób jej na raz zbyt dużo, aby nie wyschła. Kiedy jest już gotowa, wylej ją na pierwszą warstwę cegieł lub kamieni i proces ten powtarzaj, aż nie dojdziesz do samej góry.

Kontynuuj budowę w tym kierunku, wznosząc kolejne rzędy. Odstępy między cegłami lub kamieniami powinny być wypełnione zaprawą, aby utrzymać je na swoim miejscu.

7. Wyznacz bezpieczną przestrzeń. Kiedy fundament jest już wykonany czas na wydzielenie tak zwanej “bezpiecznej przestrzenie”. Co to?

Jeśli twoje palenisko jest w kształcie koła np. o 100 cm średnicy, dodaj do niego dodatkowe 20 – 40 cm i pozbądź się z jego obrębu trawy i innych łatwopalnych elementów.

Te dodatkowe cm możesz wyłożyć za pomocą kamieni ozdobnych lub kostki brukowej. To jak zagospodarujesz tę przestrzeń wizualnie, jest już całkowicie zależne od ciebie.

UWAGA! Jeśli chcesz zbudować palenisko z metalowych elementów, to cały dół możesz zalać zaprawą betonową, wcześniej ustawiając w nim np. nogi do twojego paleniska.

Jest to zdecydowanie szybsza opcja, bo nie musimy pracować na warstwach cegieł i kamieni. Jednak niezbędna może okazać się tutaj betoniarka.

Gdy już skończysz, to daj zaprawie czas na utwardzenie. W zależności od rodzaju zaprawy powinna ona utwardzić się w ciągu kilku dni.

Po utwardzeniu zaprawy możesz udekorować swoje palenisko albo od razu rozpalić ogień i cieszyć się nim wraz z rodziną i przyjaciółmi podczas ogniska.

Co gdy budowa paleniska jest za trudna?

Nowoczesne palenisko ogrodowe

(nowoczesne palenisko ogrodowe)

Jeśli boisz się, że zbudowanie paleniska według powyższych instrukcji jest dla ciebie zbyt trudne, nic nie szkodzi, nie masz powodu do zmartwień.

Nie jest to łatwe zadanie, lecz naprawdę bardzo czasochłonne i wymagający duże fachowej wprawy. Zatem jaka jest alternatywa? Bardzo prosta i przystępna dla większości.

Jeśli nie chcesz zdecydować się na samodzielną budowę to polecamy spojrzeć na tę ofertę Paleniska Ogrodowe. Znajdziesz tutaj zarówno nowoczesne jak klasyczne modele.

Fani klasyki jak i miłośnicy nowoczesnego podejścia znajdą tutaj coś dla siebie 😉

Własne palenisko ogrodowe a BHP

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na zrobienie własnego paleniska ogrodowego, musisz przedsięwziąć kilka podstawowych środków BHP.

Do najważniejszych z nich należy zadbanie, by w odpowiedniej odległości nie znajdowały się żadne łatwopalne rzeczy, które mogą wywołać pożar.

Usunięcie trawy i innych roślin wokół naszego paleniska. Dokładnie jest to opisane w nagłówku “Wykonanie paleniska ogrodowego krok po kroku (DIY)”.

Zabezpieczenie całej konstrukcji przy pomocy kamieni, cegieł czy betonu w zależności od tego, w jaki sposób postanowiliśmy wykonywać konstrukcję.