Jaki stół do jadalni wybrać? Jego wybór nie jest taką prostą rzeczą jaką mógłby się wydawać . Musimy podczas dokonywania zakupu zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze to w jakim stylu jest utrzymana nasza jadalnia. Czy uderza ona w bardziej klasyczne tony czy może bliżej jej do nowoczesnego wykończenia?

Należy zwrócić także uwagę na rozmiar samego stołu, jego właściwości, to z jakiego materiału został wykonany i oczywiście w jakim stylu został zrobiony.

Dla przykładu stół loftowy nie będzie prezentował się specjalnie dobrze w jadalni utrzymanej w tonacji glamour czy boho.

Cały poradnik i wskazówki na co zwrócić uwagę oraz kilka propozycji bezpośrednio ode mnie znajdziesz poniżej, życzę miłej lektury 😉

Jakie wymiary powinien mieć stół do jadalni?

Odpowiedzią jest oczywiście “to zależy”. Musimy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Jak duża jest sama jadalnia oraz ile osób ma w założeniu przy tym stole siedzieć.

Poniżej zamieszczam mały wykres z wymiarami oraz ilością osób, która w teorii powinna się przy nim zmieścić.

Mówię w teorii ponieważ nie każdy jest tych samych rozmiarów oraz wagi i jedna osoba może zająć znacznie mniej miejsca niż inna.

Stół do jadalni o wymiarach 80×80 cm – stół przeznaczony dla jednej osoby. Są w stanie zmieścić się przy nim także dwie osoby ale nie będzie to komfortowe.

Stół do jadalni o wymiarach 120×80 cm – stół przeznaczony dla dwóch osób. Znajdą na nim wystarczająco miejsca by wygodnie zjeść posiłek.

Stół do jadalni o wymiarach 140×80 cm – stół przeznaczony dla 4 osób. Z pozoru może wydawać się dość niewielki ale bez problemy obsłużą się przy nim 4 osoby.

Stół do jadalni o wymiarach 160×80 cm – stół przeznaczony dla 6 osób. Największy format wśród dostępnych stołów. Bez problemu usiądzie przy nim nawet 6 osób z zachowaniem wygody.

Jaki stół na 8 osób?

Stoły przeznaczone dla 8 osób są wybierane zdecydowanie rzadziej niż ich mniejsze warianty, o których napisałem powyżej.

Jednak jeśli chodzi o rekomendowane rozmiary to oscylują one w okolicach 180×80 cm. Przy stole o takim rozmiarze bez większych problemów powinno zmieścić się 8 osób.

Jaki stół na 12 osób?

Jeśli chodzi o stół 12 osobowy to tutaj mamy do czynienia z naprawdę sporym kawałkiem mebla. Jego średnie wymiary to 250×80 cm.

Jest to całkiem sporo ale jeśli ma pomieścić tyle osób również sam musi być dość masywny. Takie stoły są zazwyczaj wykonywane na indywidualne zamówienia.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Stół do jadalni

Ja osobiście poleciłbym bym najbardziej klasyczne rustykalne oraz loftowe stoły wykonane z drewna. Są bardzo uniwersalne jeśli chodzi o dobranie ich do konkretnego pomieszczenia.

Łączą w sobie klasykę w postaci drewnianych blatów z nowoczesnym podejściem widocznym w ręcznie wykonanych stalowych nogach.

Jednak warto pamiętać, że minimalizm nie równa się prostota. Pomimo, że metalowe nogi wydają się z pozoru proste można z nich wykonać naprawdę niezwykłe wzory.

Zresztą możecie sami się o tym przekonać wchodząc w ten link Drewniane Stoły Loftowe. Znajdziecie tam naszą pełną ofertę.

Zobaczycie, że oferujemy nie tylko zwykłe meble ale prawdziwe dzieła sztuki, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Znajdziecie tam zarówno klasyczne motywy jak bardziej “odważne” projekty. Dla każdego coś dobrego.

Ile miejsca jest potrzebne na stół w jadalni?

Cóż skoro posiadasz osobne pomieszczenie, które chciałbyś zagospodarować jako jadalnie musisz sprawdzić na jak duży stół możesz sobie pozwolić.

Bez problemu będziesz mógł wyliczyć to przy pomocy dotyczących rozmiaru stołów, które podałem w pierwszym nagłówku.

Ilość miejsca jaką musisz zagospodarować jest całkowicie zależna od tego jak wielkiego stołu potrzebujesz.

Dla przykładu, skoro jeśli potrzebujesz stołu na 6 osób to będziesz potrzebował mniej więcej 2,5m2 powierzchni.

Jest tam wliczone miejsce niezbędne do postawienia samego stołu oraz tak zwany “margines” będący wolną przestrzenią przeznaczoną dla osoby siedzącej.

Jak wyliczyć ilość potrzebnego miejsca na stół do jadalni?

Nie ma tutaj jakiegoś specjalnie skomplikowanego czy złożonego wzoru matematycznego. Zazwyczaj wystarczy dodać około 40 cm to szerokości i długości stołu.

Dla przykładu. Jeśli wymiary stołu dla 6 osób to 160 x 80cm to dodajemy do każdej z podanych wartości 40 cm. Mamy wtedy 200 x 120cm.

Wyliczamy z tego powierzchnię, w tym przypadku będzie to (zamieniając cm na m) 2 x 1,2m = 2,4 m2. I to na dobrą sprawę tyle.

Kiedy zdecydować się na okrągły stół do jadalni?

Tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej. Okrągły stół w przypadku pomieszczenia większej ilości osób może zająć znacznie więcej miejsca niż klasyczny stół prostokątny.

Jednak nie ma co ukrywać, że stwarza on niezwykły klimat oraz buduje bardzo przyjemną atmosferę podczas spożywania wspólnych posiłków.

Tak samo jak w przypadku stołów prostokątnych najbardziej polecam wybierać te wykonane z dębowego drewna lub płyty laminowanej utrzymane w stylu loft / rustykal.

Jaką średnicę powinien mieć okrągły stół do jadalni?

Aby obliczyć odpowiednią średnicę okrągłego stołu, należy wziąć pod uwagę, że każda osoba potrzebuje pewnej ilości przestrzeni, aby być wygodnie usadowioną przy stole.

Zwykle przyjmuje się, że każda osoba potrzebuje około 60 cm szerokości miejsca przy stole. Dlatego, aby pomieścić 4 osoby, potrzebna będzie przestrzeń o szerokości 4 x 60 cm = 240 cm.

Średnica okrągłego stołu jest zdefiniowana jako odległość między dwoma punktami na przeciwległych końcach stołu, przechodzącą przez środek stołu. Aby obliczyć średnicę, należy podzielić wymaganą szerokość stołu przez liczbę Pi, która wynosi około 3,14.

Dlatego średnica okrągłego stołu, który pomieści 4 osoby, wynosi około 240 cm / 3,14 ≈ 76,43 cm (zaokrąglając do najbliższej liczby całkowitej, można wybrać średnicę stołu wynoszącą 76 cm lub 77 cm).

Jak widzicie wzór ponownie nie jest specjalnie skomplikowany. Wystarczy podstawić tylko odpowiednie liczby. Oto kolejny przykład, średnica okrągłego stołu, który pomieści 6 osób, wynosi około 360 cm/ 3,14 ≈ 115 cm.

Ostateczny wybór stołu do jadalni

Cóż podsumowując wybór stołu nie jest tak naprawdę jakąś super łatwą sprawą. Należy wziąć tutaj pod uwagę ilość miejsca, osób, to w jakim stylu ma być utrzymany i nie tylko.

Jeśli lubicie klasyczne motywy w subtelny sposób połączone nowoczesnym podejściem to zdecydowanie polecam przejrzeć ofertę naszego sklepu podpiętą w linku powyżej.

Coś dla siebie znajdą tam zarówno fani klasyki jak i modernistycznego podejścia do tworzenia aranżacji wnętrz.