To jaki stół do kuchni wybrać na dobrą sprawę nie jest taką łatwą decyzją, z którą uporasz się w 2 czy 3 minuty. Dlaczego? Ponieważ trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

I nie chodzi mi tutaj o kwestie takie jak dobór odpowiedniego modelu, koloru czy stylu ale bardziej techniczne kwestie.

Przede wszystkim ile osób ma znaleźć przy takim stole miejsce, jakiej wysokości powinien być, ile masz u siebie miejsca itp. Są to ważne aspekty bez ustalenia, których nie ma co zabierać się za żadne zakupy.

Na szczęście w tym poradniku postaram ci się pomóc zarówno w kwestiach aranżacyjnych jak i bardziej technicznych. Życzę miłej krótkiej lektury 😉

Jaki stół kuchenny w małej kuchni?

Jaki stół do kuchni wybrać?

Jeśli masz małą kuchnię to dobranie odpowiedniego stołu kuchennego może być trochę problematyczne ponieważ musisz wziąć pod uwagę jej kształt.

Właśnie na podstawie tej cechy najlepiej jest dobierać stoły ponieważ będą one wtedy stwarzały poczucie przestrzeni. Poniżej szykuję dla was mały poradnik:

Prostokątna kuchnia – w przypadku kuchni prostokątnej najlepszą opcją będzie mimo wszystko podłużny również prostokątny stół.

Bardzo dobrze będzie sprawdzał się w jej centrum i stanowił bardzo dobrą alternatywą dla popularnej wyspy kuchennej.

Kuchnia kwadratowa – tutaj najlepiej jak już zapewne się domyślasz sprawdzi się niewielki stół kwadratowy ustawiony gdzieś w boku pomieszczenia.

Ewentualnie dobrą alternatywą dla tego kanciastego mebla będzie stół w kształcie półkola. Jeżeli nie przepadacie za krawędziami to jest to idealny wybór dla was.

Dowolny kształt kuchni – okrągły stół jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym ze wszystkich powyżej wymienionych.

Można go swobodnie postawić w każdym miejscu w kuchni. Zarówno w centrum jak i w narożniku gdzie będzie świetnie dopełniał całość.

Jaki stół kuchenny dla 4 osób wybrać?

Odpowiedź jest taka jakiej mógłbyś się spodziewać, czyli “To zależy”. Możesz wybrać niewielki stół gdzie każdy będzie mógł usiąść z jednej strony ale możesz także wybrać trochę większy format gdzie po jednej stronie blatu będą siedziały 2 osoby a na przeciwko was kolejne dwie.

Jakie są polecane wymiary? W przypadku pierwszej opcji warto zdecydować się na wymiar minimum 120 cm długości na 80 cm szerokości.

Natomiast w przypadku drugiego wariantu zaleca się aby było to przynajmniej 160 / 180 cm długości oraz 80 cm szerokości.

Czy to aby przypadkiem nie za dużo? Tak, jeśli osoby siedzące przy stole mają być ściśnięte. Jednak należy wziąć pod uwagę, że każdy musi mieć także przestrzeń podczas siedzenia by czuć się komfortowo.

Zaleca się aby było to w okolicach od 20 – 40 cm wolnej przestrzeni na jedną osobą. Jest to oczywiście zaokrąglone ponieważ każdy może być innego wzrostu czy budowy.

Jak wysoki powinien być stół w kuchni?

Zazwyczaj optymalną wysokością na jakiej powinien znajdować się stół kuchenny to około 75 – 80 cm przy założeniu, że wysokość krzeseł to także mniej więcej 45 cm.

Ile osób zmieści się przy 2 m stole?

Przy 2 metrowym stole bez większego problemu zmieści się od 4 do nawet 8 osób w zależności od jego szerokości.

Jeśli będzie ona wynosiła około 80 cm to dość swobodnie da się przy nim posadzić nawet do 8 osób. W sytuacji gdzie szerokość jest jednak mniejsza np. 50 cm będzie trzeba ograniczyć się do 6 osób.

Ile kosztuje stół do kuchni?

Jest to pytanie z kategorii “wszystkich interesuje” ale odpowiedź nie jest taka łatwa jak może się na początku wydawać.

Dlaczego? Ponieważ na cenę stołu kuchennego wpływa wiele czynników takich jak rozmiar, materiał, design, koszty dostawy itp.

W naszej ofercie znajdziesz stoły kuchenne już od niecałego 1500 zł do około 6000 zł. Jest to całkiem spory rozstrzał cenowy ale tak jak mówiłem. Wpływa na niego wiele czynników.

Najważniejszymi z nich jest oczywiście rozmiar oraz materiał, z którego go wykonano. Im stół jest większy tym cena także rośnie.

Natomiast w przypadku materiału laminat jest zdecydowanie dużo tańszą alternatywą niż obecny także w naszej ofercie lity dąb.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wycenach stołów to zajrzyj w ten artykuł (LINK DO BLOGA O WYCENACH STOŁÓW). Tam w dość treściwy i zwięzły w sposób odpowiadam o tym co wpływa na jego cenę i jak często dajemy się oszukiwać, niektórym sprzedawcom.

Gdzie warto kupić stół do kuchni?

Ja oczywiście polecę zapoznanie się z naszą ofertą produktową. Posiadamy całkiem spory wybór stołów kuchennych i nie tylko.

Całą naszą ofertę znajdziesz pod tym linkiem loftowe stoły do kuchni. Tam bezpośrednio będziesz mieć okazję zapoznać się ze wszystkimi cenami osobiście i upewnić się czy ci one odpowiadają.

Dodam jeszcze, że każdy z naszych stołów jest wykonywane na indywidualne zamówienie więc dokładamy bardzo dużej staranności do każdego mebla, który wyprodukujemy.

Do tego dajemy także gwarancję. Więcej dowiesz się pod linkiem, który zamieściłem specjalnie dla ciebie powyżej.

Kiedy warto kupić duży stół do kuchni?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Duży stół do kuchni warto kupić w momencie kiedy masz dość przestronną kuchnię lub sporą rodzinę.

W przypadku przestronnej kuchni stół może pomóc wypełnić tę przestrzeń i nadać jej wyrazisty wygląd. Warto wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni i stworzyć funkcjonalne i estetyczne otoczenie.

Gdy masz dużą rodzinę lub często goszczysz gości duży stół może pomieścić wszystkich wygodnie. Będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca, aby wszyscy mogli zebrać się razem i cieszyć się posiłkiem.

Jeśli potrzebujesz więcej przestrzeni do przygotowywania posiłków duży stół w kuchni może służyć nie tylko do spożywania posiłków, ale także do przygotowywania jedzenia. Możesz wykorzystać go jako dodatkową powierzchnię roboczą, na której rozłożysz składniki i narzędzia kuchenne.

Chcesz stworzyć centrum kuchni większy stół może stać się jej centralnym punktem. Możesz go wykorzystać do różnych czynności, takich jak gotowanie, prace domowe, przechowywanie przedmiotów czy nawet miejsce do nauki lub pracy zdalnej.