Palenisko ogrodowe to rodzaj urządzenia grzewczego, które jest przeznaczone do użytku zewnętrznego, na przykład w ogrodzie, na tarasie lub patio.

Jest to zwykle metalowa konstrukcja, która składa się z ogniska, na którym można palić drewno lub węgiel drzewny.

Paleniska ogrodowe są dość popularne w szczególności w sezonie wiosennym i letnim ze względu na swoją funkcjonalność i estetykę.

Dlaczego? Ponieważ stanowią atrakcyjny element dekoracyjny, który jednocześnie umożliwia ogrzewanie przestrzeni na świeżym powietrzu.

Mogą być również wykorzystywane do grillowania lub wypiekania pieczywa w ogniu. Paleniska ogrodowe są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika.

Również ich widełki cenowe potrafią się różnić od siebie w bardzo dużym stopniu. Można znaleźć paleniska za 200zł jak i za 2000 zł.

To, które z nich będzie lepszym wyborem, jest już zależne od czynników takich jak, ile mamy miejsca w ogrodzie, na jakiej jakości nam zależy itp.

Palenisko stalowe jest lepsze niż żeliwne?

Palenisko ogrodowe

Moim zdaniem paleniska stalowe są zdecydowanie lepszym wyborem niż żeliwne. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka, a oto one:

Palenisko StaloweZalety i Wady

Stalowe paleniska ogrodowe są lżejsze i łatwiejsze w transporcie niż ich żeliwne odpowiedniki.

Są mniej podatne na korozję i działanie ciężkich warunków atmosferycznych.

Bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości, zazwyczaj wystarczy tylko woda i ścierka.

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia po sadzy czy spalonych elementach są bardzo mało widoczne jeśli zdecydujemy się na czarny kolor.

Charakteryzują się wysokim poziomem estetyki, i bez problemu wpasują się w aranżacje rustykalne, industrialne czy loftowe.

Palenisko ŻeliwneZalety i Wady

Natomiast jeśli chodzi o paleniska żeliwne, to są one przede wszystkim cięższe i zdecydowanie trudniejsze w transporcie, o czym już wcześniej wspomniałem.

Poza tym dużo łatwiej ulegają ciężkim warunkom pogodowym takim jak zmiany temperatur czy opady atmosferyczne.

Szansa na pojawienie się rdzy jest tutaj także zdecydowanie większa niż w przypadku wyrobów stalowych.

Jeśli chodzi o estetykę i aspekty wizualne jest to już całkowicie indywidualna kwestia, nie muszą one w najmniejszym stopniu odbiegać od stalowych.

Jednak tak jak mówię, gusta są całkowicie indywidualne i każdemu może spodobać się coś innego.

Podsumowując, paleniska stalowe są moim zdaniem zdecydowanie lepszym wyborem ze względu na wygodę ich użytkowania.

Są lekkie, łatwe w transporcie, można je bez problemu utrzymać w czystości i charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością.

Teoretycznie paleniska żeliwne są wytrzymalsze, jednakże nie jest to na tyle duża różnica, by była aspektem decydującym, przynajmniej w moim mniemaniu.

Różnice będziemy mogli odczuć w momencie kiedy zrobimy jakieś ekstremalne testy wytrzymałościowe np. zrzuty z wysokości czy celowe próby zniszczenia przy pomocy narzędzi ciężkich.

Czy palenisko ogrodowe niszczy trawę?

Zależy. Używanie paleniska ogrodowego może prowadzić do uszkodzenia trawy jednak można temu bardzo łatwo zapobiec, podejmując odpowiednie środki ostrożności.

Palenisko ogrodowe w większości przypadków emituje ciepło i powoduje, że trawa wokół niego może zacząć schnąć lub ulegać przypaleniu.

W szczególności w czasie upałów lub gdy ognisko jest używane przez dłuższy czas np. od kilku co kilkunastu godzin.

Aby uniknąć uszkodzenia trawy podczas użytkowania paleniska ogrodowego, wystarczy umieścić je na jakimś twardym podłożu, na przykład na betonie czy kamieniach.

Można również położyć pod nim metalową lub ceramiczną płytkę, która pochłonie ciepło i zapobiegnie przegrzaniu się trawy.

Ważne jest również, aby w trakcie używania paleniska ogrodowego zachować ostrożność i nie przesuwać go po trawie.

Warto też pamiętać o tym, że regularne czyszczenie paleniska z resztek węgla czy popiołu, jak również usuwanie martwych gałęzi czy liści.

Pozwoli zachować porządek wokół niego i zapobiegnie zniszczeniu trawnika.

W porównaniu do klasycznego ogniska palenisko może uszkodzić trawę w naprawdę niewielkim stopniu, więc jeśli zależy Ci na zachowaniu jakości swojej zieleni, inwestycja w palenisko będzie zdecydowanie dobrym ruchem.

Ile kosztuje palenisko ogrodowe?

Paleniska ogrodowe – cena (stan na kwiecień 2023 r.)

Jeśli chodzi o średnią cenę paleniska ogrodowego to, może ona wynosić od 100 zł do nawet 4000 zł. Spore widełki prawda? W takim razie, jaka cena będzie najtrafniejsza?

Jeśli chodzi, od około 200 zł przedział cenowy do 1000 zł to są to zazwyczaj tanie, niewielkie i proste w użyciu paleniska.

Nie charakteryzują się one także specjalnie wysoką wytrzymałością i będą nam służyć maksymalnie 3 – 4 lata jeśli będziemy o nie dość dokładnie dbać.

Natomiast jeśli chodzi, o produkty z tej wyższej półki cenowej to można powiedzieć, że jest to inwestycja naprawdę długoterminowa na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat.

Jeśli jesteś, zainteresowany tym drugim wariantem to polecam odwiedzić ci naszą ofertę pod tym linkiem Palenisko Ogrodowe. Znajdziesz tam zarówno ukłon w stronę klasyki jak i nowoczesnych wzorów. Każdy znajdzie coś dla siebie 😉

Co położyć pod palenisko?

Tak jak już wcześniej napisałem, bardzo dobrą opcją jest położenie jakiejś betonowej płytki lub stworzenie innego podłoża, które pozwoli osłonić trawę i jednocześnie urozmaicić trochę nasz efekt wizualny.

Poza płytami bardzo popularną i zdecydowanie tańszą praktyką jest podsypanie powierzchni przy pomocy żwirku czy jakiegoś kamienia ozdobnego.

Jednak jeśli szukacie czegoś, co da dużo bardziej oryginalny i atrakcyjny wizualnie efekt to warto zainteresować się ozdobnymi płytami betonowymi.

Przy ich pomocy można stworzyć twarde i przede wszystkim bardzo stabilne podłoże, które jest w stanie imitować między innymi drewniane płyty.

A jeśli jesteś zwolennikiem klasyki i minimalizmu można po prostu zrobić w ziemi betonową wylewkę. Rozwiązanie z kategorii najprostsze i skuteczne.